Som debuterande keramiker på 1950-talet tillhörde Lisa Larson en ung generation som bröt med dåtidens konventioner kring hantverk och design. Mer framgångsrikt än någon annan svensk formgivare lyckades Larson föra ut efterkrigsmodernismens förkärlek för det rustika, grova och expressiva till en bred publik. Senare kom Larson att flera gånger förändra sitt uttryck, men höll alltid fast vid lerans uttryckskraft.
Love Jönsson arbetade nära Lisa Larson och hennes familj under de sista tio åren av hennes liv och var med och producerade fyra stora utställningar med hennes arbeten i Sverige och Japan. I föredraget blandas konst- och designhistoriska perspektiv med personliga minnen och anekdoter.
Love Jönsson är tidigare museichef på Rian designmuseum i Falkenberg och är idag konstnärlig ledare på Wärenstams, en oberoende kulturarena i Borås.
