←  Kalender

Masayoshi Oya: Samtal om keramik

Tuesday

31

/

3

2026

/

18:30

Boka gratis biljett
I anslutning till Vandalorums stora utställning kommer Masayoshi Oya till Wärenstams litteratur i Borås och berättar om sitt arbete i ett samtal med Wärenstams konstnärlige ledare Love Jönsson. Under kvällen presenteras också katalogen till utställningen på Vandalorum, som nyligen kommit från trycket.

Keramiksamtalet med Masayoshi Oya genomförs i samarbete med Vandalorum och äger rum på Wärenstams litteratur, Allegatan 67 i Borås (BT-huset). Fri entré, men antalet platser är begränsat. För att vara säker på att få plats ska du förboka en kostnadsfri biljett på sajten kulturbiljetter.se, följ länken till vänster. Wärenstams litteratur ligger på entréplan i BT-huset. När du kommit in, gå till höger och ta sikte på rummet med bokhyllorna.

Den japanskfödde keramikern Masayoshi Oya flyttade till Sverige 2007 och har blivit mycket uppmärksammad för sitt bruksgods, där en stram och enkel form ofta kontrasteras mot en färgstark, penselmålad eller skvätt dekor. Masayoshi Oya är intresserad av att skapa synteser mellan olika traditioner, och har bland annat låtit sina dekorer inspireras av svensk allmogetextil. Just nu visas Masayoshi Oyas hittills största utställning, Handens berättelser, på Vandalorum.

Bilden visar verk av Masayoshi Oya.

Kommande evenemang

Se allA